Jubileusz 95-lecia chóru
W dniu 18 maja 2018 roku w inowrocławskim Teatrze Miejskim z udziałem wielu zaproszonych, znamienitych gości odbyła się wspaniała uroczystość.
Ta impreza, to 95-lecie istnienia niezwykle zasłużonego dla Inowrocławia i regionu, wielokrotnie nagradzanego prestiżowymi nagrodami (w ostatnich 18 miesiącach dwukrotnie Grand Prix) chóru. To zespół, w którym śpiewały setki inowrocławian, chór z wieloletnimi tradycjami, chór istniejący niemal tyle lat, co nasza Niepodległa.
Towarzystwo Śpiewu „Halka”, bo o nim mowa, powstało 23 czerwca 1923 roku. W trakcie zebrania organizacyjnego w Mątwach (dzielnicy Inowrocławia) zapadła decyzja o nadaniu Towarzystwu Śpiewu nazwy „Halka”, która to nazwa była tytułem znanej polskiej opery narodowej.
Nasz młody chór przechodził swoje wzloty, upadki i sukcesy, które przerwał wybuch II Wojny Światowej. W czasie tego strasznego horroru zaginął sztandar Towarzystwa, nuty oraz wiele cennych dokumentów, które dziś mogłyby stanowić skarbnicę wiedzy o przedwojennym zespole i jego członkach.
Wojna zakończyła się i „Halka” jak Feniks z popiołów odrodziła się. Znów były sukcesy, ale też okresy marazmu, dopóki w 1957 roku mecenatu nad Towarzystwem nie przejęły Inowrocławskie Zakłady Sodowe (obecnie Ciech Soda Polska S.A). Wtedy to stan ilościowy zespołu znacznie się powiększył, a sponsor zadbał o zakup materiałów nutowych i udostępniał środki transportu, bo chór zaczął koncertować „w Polsce”, biorąc wielokrotnie udział w przeglądach, konkursach i festiwalach.
Czasy nam współczesne, to pasmo wielu sukcesów pod rządami obecnego prezesa chóru Eugeniusza Kubskiego oraz dyrygenta Waldemara Szafrańskiego, którzy stoją na czele „Halki” już 31 lat.
Towarzystwo regularnie bierze udział w corocznych konkursach chórów województwa o Puchar Marszałka (dawniej Wojewody) Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Nie sposób policzyć nagród i wyróżnień zdobytych w tych konkursach, a były to przeważnie pierwsze i drugie miejsca.
W ubiegłym (2017) roku „Halka” sięgnęła po najwyższy laur konkursu zdobywając GRAND PRIX! Nie było to jedyne tego rodzaju osiągnięcie „Halki”.
W roku 2016 na V Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim Towarzystwo Śpiewu wywalczyło też najwyższy laur. Nagrodą za to GRAND PRIX było profesjonalne nagranie płyty, którą nagrano w czerwcu 2017 roku. Nagranie tej płyty nie jest czymś wyjątkowym, bowiem w dyskografii „Halki” znajdują się już nagrane dwie inne (w latach 2008 i 2009).
Członkowie chóru chętnie biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach i wydarzeniach, których nie sposób policzyć i wymienić. Są to imprezy zarówno cykliczne, jak np. „Wiosna w Solankach” (w tym roku już po raz 41.), Imieniny Inowrocławia, koncerty dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, koncerty w ramach Festiwalu Pieśni Chóralnej w Tczewie, a w ostatnich latach Koncerty Maryjne z Różą.
„Halka” m.in. towarzyszyła śpiewem naszemu papieżowi w czasie Jego pielgrzymek do Gniezna i Bydgoszczy. Chór śpiewał również na prywatnej audiencji u Papieża w Watykanie. Było to w 1995 roku. „Halka” wielokrotnie dawała koncerty charytatywne - w inowrocławskim szpitalu, Zakładzie Karnym i domach pomocy społecznej. Niemal corocznie śpiewa kolędy w inowrocławskich kościołach oraz w kościołach w pobliżu Inowrocławia. Przez wiele lat uświetniała różne rocznice i in. imprezy okolicznościowe sponsora – Ciech Soda Polska S.A., dając również koncerty wigilijne dla pracowników i emerytów tego zakładu.
„Halka” to jednak przede wszystkim jej członkowie, prezesi i dyrygenci. Dlatego nie sposób dziś pominąć nazwisk osób, które znacząco wpłynęły na historię tego niezwykłego zespołu. Pierwszym prezesem chóru był Franciszek Klaus, długoletnim i pełniącym tę funkcję wielokrotnie był Andrzej Gorzelańczyk. Obecny prezes Eugeniusz Kubski – trzynasty w historii, kieruje zespołem już od 31 lat. Pierwszym dyrygentem zespołu był Edmund Tyloch, najdłużej stanowisko dyrygenta pełnił Franciszek Emmons, po którym pałeczkę przejął obecny, również długoletni dyrygent Waldemar Szafrański. Zarząd oraz członków chóru wielokrotnie odznaczano najróżniejszymi medalami, krzyżami i odznakami.
„Halka” to już obecnie pewnego rodzaju instytucja. To odważnie i prężnie działające przez te długie lata zarządy, to dorobek, pasja i wysiłek ludzi, którzy przez 95 lat tworzyli ten kreatywny zespół, to opasłe kroniki, sztandar i tylko jeden mankament – brak własnej siedziby i mecenasa, który zechciałby nas przygarnąć pod własne skrzydła.