Szanowni Państwo!

Minął kolejny, 85 rok działalności Towarzystwa Śpiewu „Halka”. Rok 2008 był dla nas rokiem szczególnym, bo jubileuszowym. Obfitował w wiele znaczących i różnorodnych wydarzeń. Rok ten ponownie wniósł w nasze śpiewacze życie nowe doświadczenia i przeżycia. Sprawił nam moc niesamowitych wrażeń.
Aby przybliżyć informacje o naszym Zespole muszę na początek poinformować, że w chwili obecnej nasz Chór liczy 35 członków, w tym:

  • 14 sopranów,
  • 9 altów,
  • 6 tenorów,
  • 6 basów.

Nie wszyscy członkowie jednak czynnie biorą udział w pracach Chóru. Stwierdzić należy, że aktywnością w działalności naszego Towarzystwa poszczycić się może jedynie około 23-25 członków.
Nasze próby odbywają się dwa razy w tygodniu w sali udostępnionej nam przez sponsora – Inowrocławskie Zakłady Chemiczne „Soda – Mątwy” S.A. w Inowrocławiu.
Gruntownie wyremontowana niewątpliwie podniosła standard naszych spotkań.

Jubileuszowy rok był wyjątkową i piękną okazją do zaprezentowania się społeczeństwu naszego miasta i regionu. Wzięliśmy udział w 24 koncertach. Uważamy, że wszystkie były dla nas bardzo znaczące i ważne. I tak:

Początek roku rozpoczęliśmy jak zwykle koncertami kolęd, m.in. w inowrocławskich kościołach: Św. Mikołaja i Chrystusa Miłosiernego.
W styczniu daliśmy również dwa koncerty charytatywne. Zaśpiewaliśmy dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w Parchaniu i Inowrocławiu. Koncerty te są dla nas zawsze wielkim przeżyciem i dają wiele satysfakcji oraz pozytywnych emocji.

06.01.2008 r. z okazji 89 rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbyła się uroczysta msza święta w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, którą uświetniliśmy naszym śpiewem. Mogli nas wówczas podziwiać zaproszeni goście oraz społeczność Inowrocławia.

02 lutego 2008 r. odbył się doroczny „Bal Śpiewaka”, na którym również członkowie Chóru dali niewielki koncert, wzbudzając ogólny aplauz wśród uczestników Balu.

Nadszedł maj, a z nim całe mnóstwo różnorodnych wydarzeń i koncertów.
Dopełnieniem przygotowań do jubileuszu 85-lecia naszego Towarzystwa było wykonanie w scenerii naszych pięknych Solanek grupowych zdjęć do folderu chóru, a także intensywne prace nad nagraniem pierwszej, długo oczekiwanej przez nas wszystkich płyty.
Koncerty zaczęliśmy 18 maja uczestnictwem w konsekracji jednej z inowrocławskich świątyń, a mianowicie kościele pw. Świętego Ducha, zapewniając tam oprawę artystyczną mszy świętej, następnie 24 maja na specjalne zaproszenie księdza Pawła Kowalskiego, braliśmy udział w obchodach jubileuszu 25-lecia kapłaństwa, które miało miejsce w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego na inowrocławskim osiedlu Rąbin.
25 maja w godzinach przedpołudniowych w kościele pw. Św. Ducha uświetniliśmy swoją obecnością mszę świętą z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa prałata Franciszka Resiaka, natomiast po południu w naszym pięknym Parku Solankowym odbył się coroczny przegląd chórów pod nazwą „Wiosna w Solankach”. Byliśmy oczywiście gospodarzami, a zarazem jednym z wielu uczestników tego przeglądu.


NASZ JUBILEUSZ !!!!
To wydarzenie było dla nas niewątpliwie największym przeżyciem w okresie ostatnich 5 lat!
Przygotowywaliśmy się do niego fizycznie (gardła) i psychicznie przez kilka miesięcy.
Jak wiadomo nasze Towarzystwo Śpiewu „Halka” jest znane i cenione nie tylko w Inowrocławiu. Nasze głosy znają także mieszkańcy wielu miast Polski, a nawet Europy. Nieskromnie możemy stwierdzić, że bez naszego udziału nie odbywa się żadna znacząca uroczystość w mieście.
Zwieńczeniem 85-letniej działalności naszego Chóru był uroczysty koncert, który odbył się 30maja 2008 roku w sali koncertowej im. Ireny Dubiskiej.
Zespół nasz pod dyrekcją Waldemara Szafrańskiego w czasie tego koncertu zaprezentował 12 utworów, w tym „Gaude Mater” oraz pieśni niemieckie, angielskie i nowy utwór w języku hiszpańskim.
Podczas tego jubileuszu prof. Roman Grucza – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr wręczył nam wiele odznaczeń i wyróżnień. I tak:

  • Złotą Honorową Odznakę PZChiO z wieńcem laurowym za ponad 50-letnią działalność w chórze Gertrudzie Głodek,
  • Złotą Honorową Odznakę PZChiO z laurem naszemu wspaniałemu Prezesowi Eugeniuszowi Kubskiemu za aktywną i zaangażowaną działalność w chórze, w tym za blisko 40 lat śpiewania i ponad 21 lat pełnienia funkcji Prezesa „Halki”, tj. najdłużej w 85-letniej historii chóru,
  • Złote Honorowe Odznaki PZChiO otrzymali również: nasz dyrygent Waldemar Szafrański, Beata Niańkowska i Jerzy Jarząbek,
  • 4 chórzystów otrzymało Srebrne Honorowe Odznaki PZChiO,
  • a 10 członków chóru zostało uhonorowanych Brązową Honorową Odznaką PZChiO.

Wielu z zaproszonych gości skierowało do nas, jubilatów gratulacje i słowa uznania.
Byli to m.in. Prezydent Inowrocławia Pan Ryszard Brejza, który wręczył nam również prezent w postaci sprzętu muzycznego, Pani Ewa Fic-Niewiadomska – dyrektor organizacji i zarządzania Sody Polskiej „Ciech” oraz przedstawiciele wielu delegacji z zaprzyjaźnionych chórów.
Po zakończonym koncercie odbył się uroczysty bankiet, na którym członkowie chóru zostali obdarowani sympatycznymi prezentami.
Chcemy za nie bardzo serdecznie podziękować naszemu sponsorowi Sodzie Polskiej „Ciech”.
Z okazji naszego jubileuszu w dniu 5 czerwca 2008 roku w kościele pw. Opatrzności Bożej w Mątwach została również odprawiona msza święta w intencji obecnie żyjących oraz zmarłych członków naszego chóru.
6 lipca roku zostaliśmy zaproszeni do Sanktuarium Maryjnego w Markowicach. Tam braliśmy czynny udział we mszy św. odpustowej, którą prowadził biskup Bogdan Wojtuś.
Nadeszły wakacje. Nie były one jak zwykle przerwą w naszej działalności, ale spędziliśmy je równie pracowicie, tak jak cały rok. W sierpniu wyjechaliśmy na kilkudniową wycieczkę do Krakowa, Częstochowy, Łagiewnik i Wadowic. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i zwiedzając te szczególne miejsca udało nam się zaprezentować nie tylko jako chór podczas mszy świętych w bazylice Opatrzności Bożej w Łagiewnikach (15-go sierpnia w święto maryjne) oraz w kościele w Wadowicach, ale również nasz kolega Michał Gawroński uatrakcyjnił te msze swoją grą na organach. Zwiedziliśmy Wawel, starą żydowską dzielnicę Krakowa – Kazimierz, a w niej synagogę, podziemia Na Skałce. W Wadowicach natomiast byliśmy w Muzeum Jana Pawła II, naszego Wielkiego Rodaka, który pochodził właśnie z Wadowic.
W miesiącu październiku zdarzyła się nam nieoczekiwana, ale jak okazało się przesympatyczna wizyta.
Do Inowrocławia przyjechał chór Quartettverein. To męski chór z miasta partnerskiego Inowrocławia – Bad Oyenhausen. Goście przyjechali na kilka dni, które wykorzystaliśmy do wspólnych spotkań i koncertów. Nasi goście byli tak zadowoleni z poznania członków naszego Towarzystwa, że zostaliśmy wszyscy zaproszeni przez nich do ich miasta na obchody 120-lecia działalności Kwartetu.

W listopadzie 2008 roku Prezes naszego chóru uczestniczył w obchodach 25-lecia działalności Międzyzakładowego Związku Zawodowego przy Dywizji Sodowej Inowrocław.
W dniu 8 listopada decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI Święta Królowa Jadwiga została partonką naszego miasta. W związku z tym w kościele pod Jej wezwaniem odbyła się uroczysta msza, której przewodniczył biskup Wojciech Polak, a oprawę muzyczną stanowiły dwa chóry – chór Towarzystwa Śpiewu „Halka” oraz chór Parafii Św. Jadwigi. Połączonymi chórami dyrygowała Pani Karina Milińska-Kopczyńska i Waldemar Szafrański.

W ramach Dni Cecyliańskich 16 listopada daliśmy koncert w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu.

18 grudnia uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej z okazji 79 urodzin honorowego obywatela naszego miasta – Jego Eminencji Kardynała Józefa Glempa. Naszym śpiewem dodaliśmy splendoru oprawie muzycznej mszy, za co ksiądz Prymas serdecznie nam podziękował. Zaśpiewaliśmy również naszemu Prymasowi „Sto Lat”. Cały chór miał przyjemność sfotografować się z dostojnym jubilatem.

Kończąc nasz pracowity rok daliśmy jeszcze trzy koncerty kolęd – dla emerytów Zakładów Chemicznych oraz w kościele Św. Mikołaja i Garnizonowym, gdzie przyjął nas bardzo serdecznie ksiądz proboszcz.
W grudniu podjęliśmy następny trud i przygotowaliśmy materiał na nową płytę, tym razem z kolędami.
To tyle na temat wydarzeń i naszych koncertów w ubiegłym roku.
Chcę jeszcze nadmienić, że w roku 2008 odbyło się 6 zebrań Zarządu oraz w dniu 28 lutego Walne Zebranie Towarzystwa, na którym gościliśmy władze śpiewacze i zakładowe, m.in. Pana Krzysztofa Filasińskiego Członka Zarządu Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Pana Stanisława Skrobackiego – Przewodniczącego MZZ przy Dywizji Sodowej Inowrocław oraz Pan Jarosław Kuźmiński Vice-Przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy Dywizji Sodowej Inowrocław.
Na tym zebraniu m.in. złożyliśmy życzenia urodzinowe naszej druhnie Gertrudzie Głodek.

Kończąc sprawozdanie w imieniu wszystkich członków Towarzystwa Śpiewu „Halka” pragnę podziękować Urzędowi Miasta Inowrocławia za wszelkie wsparcie finansowe oraz udostępnienie sali Sesyjnej do ważnych prób i nagrań, naszemu głównemu sponsorowi „Sodzie Polskiej” Ciech - Dywizji Sodowej w Inowrocławiu, sponsorom prywatnym, którzy również wsparli finansowo nasze przygotowania jubileuszowe, Panu Krzysztofowi Walczakowi – Prezesowi Radia „GRA” w Inowrocławiu za fachową pomoc w przygotowaniu nagrań płytowych, Panu Waldemarowi Szafrańskiemu za przygotowanie repertuaru i wykonawców (czyli nas), a także naszemu Prezesowi Eugeniuszowi Kubskiemu za ogromny wkład i zaangażowanie w organizację tak wielkiego przedsięwzięcia jakim był nasz jubileusz 85-lecia działaności.


Druhny i Druhowie !
Jubileusz minął, ale przed nami kolejne wyzwania. Czeka nas bardzo ważny wyjazd do Niemiec, czekają nas znów pracowite dni. Zmobilizujmy się (tym bardziej, że nasz dyrygent jest kontuzjowany), abyśmy mogli tam zaprezentować się w ambitnym i efektownym repertuarze. Cały czas aktywnie i twórczo dążmy do podniesienia naszych umiejętności.

Nie możemy spocząć na laurach, których nigdy dość!

I tymi słowami kończę moje sprawozdanie. Dziękuję za uwagę.

CZEŚĆ PIEŚNI !

Poprawiony (sobota, 28 października 2017 10:56)

 
Sponsorzy
Reklama